Styl vintage we wnętrzach – czym się charakteryzuje?
W ostatnich latach obserwujemy w branży architektury wnętrz powrót do stylistyki vintage. Modne są nie tylko te same kolory, co kilka dekad temu, ale też meble i dodatki z epoki lub inspirowane wzornictwem midcentury modern. Czym się charakteryzuje styl vintage we wnętrzach? Podpowiadamy.
Styl vintage – główne cechy
Zyskujący sympatię nie tylko projektantów, ale też inwestorów styl vintage nazywany bywa też stylem retro lub midcentury modern. Odznacza się on wykorzystaniem typowych dla połowy XX wieku barw, mebli czy dodatków w połączeniu ze współczesnymi rozwiązaniami aranżacyjnymi. Główne cechy tego stylu to:
- współczesne wnętrza;
- część dodatków i mebli z lat 50./60. XX wieku lub inspirowanych wzornictwem z tego okresu;
- szlachetne materiały, najwyższa jakość wykonania;
- konkretna kolorystyka.
Mieszkanie w stylu retro – jakie kolory?
Podoba Ci się styl retro? Mieszkanie aranżowane na vintage powinno mieć odpowiednią kolorystykę. Zadanie doboru barw jest ułatwione o tyle, że styl vintage jest obecnie jednym z najbardziej popularnych. W związku z tym producenci farb, tapet, mebli i dodatków sięgają po kolory i odcienie typowe dla połowy XX wieku. Są to m.in. „przybrudzone”, nienasycone i naturalne odcienie żółci (np. ochra, musztardowa), niebieskiego (np. granatowy, morski) zielonego (np. szałwiowy, oliwkowy) i czerwonego (np. terakotowy).
Mieszkanie w stylu vintage – jakie meble?
Urządzając mieszkanie w stylu vintage, wiele osób wpada w pułapkę. Współczesne wnętrze powinno się tylko nieco urozmaicić meblami z epoki. Mogą to być np. fotele „uszaki”, kanapa skórzana na drewnianych nóżkach, komody z drewna teakowego, okrągły stół na zgrabnych nogach lub podstawie. Zdarza się jednak, że inwestorzy urządzają wnętrza niemal wyłącznie meblami z minionych dekad. Taka przesada może skutkować muzealnym charakterem pomieszczenia. Jeśli masz takie obawy, skorzystaj z pomocy architekta wnętrz.
Vintage styl w mieszkaniu – jakie dodatki?
Nie masz odwagi, aby wprowadzić do wnętrza meble z epoki lub stylizowane? Charakteru vintage wnętrzom można dodać, stosując odpowiednie dekoracje. Jakie? Przede wszystkim lampy! W latach 50. i 60. XX wieku powstało wiele kultowych dziś projektów oświetlenia, np. lampa Ufo rodem ze Skandynawii. Możesz też sięgnąć po kolorowe szkło dekoracyjne o prostej formie, misy z drewna teakowego, serwisy kawowe, talerze i figurki tzw. pikasiaki. Do łask wracają też dywany retro, a więc wełniane i tkane, a także makatki ścienne.