Styl loft – czym się charakteryzuje?
Jedni wolą wystrój klasyczny, inni nowoczesny. Są jednak kierunki w architekturze wnętrz, które przyciągają uwagę każdego, nawet jeśli początkowo wydają się zbyt ekstrawaganckie. Do takich trendów należy styl loft. Jeśli lubisz nieszablonowe rozwiązania, może to coś dla Ciebie. Przeczytaj nasz najnowszy wpis, aby przekonać się, czy industrialny salon bądź sypialnia może przypaść Ci do gustu. Jeżeli chcesz urządzić w ten sposób mieszkanie, zachęcamy do lektury!
Czym wyróżnia się styl industrialny?
Na początku poznajmy ten tajemniczy kierunek, który skradł serca wielu osobom, nie tylko mieszkańcom dużych miast. Na czym dokładnie polega styl loft? Co to znaczy, że pomieszczenie zostało zaaranżowane zgodnie z jego zasadami? Ów trend narodził się pod dachami starych fabryk. Dawne budynki przemysłowe zmieniły właścicieli, przeszły w ręce deweloperów, a ci wyremontowali je i urządzili w nich mieszkania o specyficznym klimacie. Można zobaczyć w nich czerwoną cegłę, beton architektoniczny, szkło albo metal.
To, że styl loft wnętrza bywa surowy, nie oznacza, że w industrialnym salonie nie może być przytulnie. Wystarczy zestawić ze sobą dodatki, aby uzyskać oryginalny, a jednocześnie przyjemny dla oka efekt. Czasami może być to żywy, ciepły kolor (np. czerwień), a czasami rośliny typu paprotki, wężownice czy krotony. Loftowa aranżacja lepiej prezentuje się w przestronnych, nasłonecznionych mieszkaniach. W małych może zdominować pomieszczenie i sprawić, że będzie wydawało się jeszcze mniejsze i ciemniejsze.
Czemu styl loftowy stał się tak popularny?
Trudno jednoznacznie stwierdzić, co spowodowało, że ów kierunek zyskał tak dużą popularność. Przybywa osób, które po zakupie nieruchomości chcą ją urządzić w stylu loft, bo lubią podążać za modą. Industrialne mieszkania kojarzą się z nowoczesnością, a także z luksusem. Zajmują je ludzie młodzi duchem, którzy uwielbiają się wyróżniać i pokazywać swój nietuzinkowy charakter również przez wystrój wnętrza. Na ceglanych ścianach atrakcyjnie wyglądają fotografie z wypraw do egzotycznych krajów, a na półkach – figurki.
Poza lokalami mieszkalnymi loftowy wystrój można spotkać w biurach, punktach gastronomicznych etc. Nie ulega wątpliwości, że takie pomieszczenia są niebanalne, choć aranżacja wymaga wiedzy oraz starań. Choć panuje w nich eklektyzm, nie są chaotyczne. Wszystkie elementy wyposażenia idealnie do siebie pasują. Surowy klimat, otwarta przestrzeń, naturalne materiały – tym cechuje się styl industrialny. Salon loft jest utrzymany w kolorach takich jak beże, szarości, biel oraz czerń. Ma ciepłe oświetlenie i dekoracje o modernistycznym charakterze.
Jak urządzić mieszkanie w stylu loft?
Aranżacja zgodna z tym kierunkiem najbardziej pasuje do lokali w starych kamienicach, z wysokimi oknami i sufitami. Będzie ciekawie wyglądać w industrialnych wnętrzach, a do tego wyjątkowo łatwo ją w nich stworzyć. Potrzeba jedynie mebli i dodatków, gdyż pomieszczenie ma już odpowiedni klimat. Jak urządzić mieszkanie w stylu loft, aby zachwycało gości? Stoją w nim meble wykonane z metalu albo surowego drewna. Mogą być to minimalistyczne regały, sofy bądź narożniki na cienkich nóżkach. Loftowe salony mają też ciemne, ciężkie zasłony w oknach.
Ciekawymi akcentami w takich wnętrzach są elementy wyposażenia z komponentów przemysłowych. Mieszkanie w stylu loft może mieć m.in. stoliki ze szklanym blatem na pniaku albo szpuli po przewodzie. Na industrialnych regałach mogą stać rośliny w metalowych doniczkach, a ściany mogą zdobić grafiki ze sztuką nowoczesną. Główne barwy w takim salonie czy sypialni to brązy i szarości, choć można je przełamać np. kolorem bordo, zielenią czy żółcią.
Skąd czerpać inspiracje do loftowych aranżacji?
Jeśli uwielbiasz loftowy wystrój, zmień aranżację swojego mieszkania. Niektórym brakuje na to czasu, wiedzy albo chęci do samodzielnych zmian, więc zwracają się z prośbą do architekta wnętrz. Warto wziąć to pod uwagę, gdy myślisz poważnie o odświeżeniu domu. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na remont generalny, sięgnij po dodatki w stylu loft. Jednocześnie pamiętaj, że powinny być ograniczone do niezbędnego minimum, inaczej przytłoczą salon czy inne pomieszczenie. Zachęcamy do śledzenia kolejnych wpisów!