Aranżacja ogrodu zimowego
Kiedy temperatura spada, a dni stają się coraz krótsze, zaczynamy tęsknić za ciepłem oraz pięknem natury. W przeszłości odpowiedzią na chłód i szarość za oknem był ogród zimowy pełen różnego rodzaju roślin. Dziś ponownie cieszy się zainteresowaniem wielu ludzi, co łatwo zrozumieć, zważywszy na jego urodę. Przeczytaj nasz artykuł, a poznasz pomysłowe aranżacje tej strefy. Dowiesz się, czy można urządzić go w tani sposób, a także jakie wybrać do niego rośliny. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Dlaczego ogród zimowy powrócił do łask?
Przeszklona strefa pełna roślin to marzenie niejednej osoby. Można ją zaaranżować w domach wolnostojących, szeregowcach czy bliźniakach. Daje możliwość kontaktu z naturą nawet w środku zimy, gdy za oknami pada śnieg. Co więcej, można urządzić ją na dziesiątki sposobów, włącznie ze stylizacją na zakątek rodem z tropików. Również ci, którzy chcą wygospodarować dodatkową przestrzeń użytkową, biorą pod uwagę ogród zimowy. Niektórym podoba się prosta aranżacja wnętrza, inni z kolei zapełniają ją meblami i egzotycznymi dodatkami. Mają tym samym zalążek ciepłych krajów we własnym domu.
Ten element architektoniczny można stworzyć m.in. na tarasie. Wystarczy go zabudować, przemyśleć wystrój i kupić wyposażenie. Inne rozwiązanie to zamówienie specjalnej konstrukcji takiej jak pawilon. Ogród zimowy może być wykonany z różnych materiałów, w tym ze szkła i metalu, ale najbardziej ekologicznym jest naturalne drewno.
Jak zaaranżować ogród zimowy?
Zanim przystąpimy do urządzania tej strefy w domu, należy przemyśleć jej przeznaczenie. Aranżacja zależy od tego, czy ma być całorocznym obszarem do wypoczynku, czy będzie zajmowana głównie w ciepłe dni. Zwykle osoby, które zamierzają ją zbudować (lub postawić), planują to już na etapie projektowania nieruchomości. Istotnym aspektem będzie nie tylko wystrój, ale i lokalizacja. Ogród zimowy może być ogrzewany w chłodnych miesiącach i ochładzany latem. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia wentylacji, która zapewnia optymalny klimat wnętrzu.
Jeżeli chodzi o meble, właściciele mają naprawdę dużą swobodę. Do pomieszczenia takiego jak ogród zimowy można kupić wyposażenie ogrodowe. Aranżacja wnętrza może być klasyczna albo nowoczesna, przytulna albo surowa i minimalistyczna. Na tle roślin pięknie prezentują się meble z rattanu, ale pasują tutaj również komplety z drewna albo metalu. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji przyszłych użytkowników.
Jakie wybrać rośliny do ogrodu zimowego?
Miłośnicy bujnej roślinności pokochają wnętrze szklanego pawilonu, oranżerii czy innej konstrukcji, którą domownicy wyznaczyli na całoroczną strefę wypoczynkową. Jakie rośliny do ogrodu zimowego sprawdzą się najlepiej? Wybór jest naprawdę duży, bo mogą być to właściwie wszystkie gatunki, które można trzymać w domu. Amatorzy egzotyki mogą uatrakcyjnić aranżację, wstawiając do wnętrza duże okazy doniczkowe takie jak fikusy albo draceny. Dobrym pomysłem będzie prócz tego zakup paprotek albo sukulentów, w tym kaktusów.
Jeżeli ma być to ogród zimowy całoroczny, wystarczy zamówić system ogrzewania i naświetlania, aby zmienić wnętrze w tropikalną dżunglę. W takich warunkach będą znakomicie czuły się cytrusy, a także męczennice i bluszcze, czyli gatunki pnące. Można wziąć pod uwagę również oleandry, kawowce, bananowce, palmy czy bambusy. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby aranżację wzbogaciły gardenie oraz storczyki, czyli rośliny wymagające specjalnego traktowania. Uroku tej strefie dodadzą też amarantusy, fiołki afrykańskie, róże chińskie albo pelargonie.
Czy ogród zimowy może być tani?
Wielu ludziom tego rodzaju strefa wypoczynkowa kojarzy się głównie z luksusowym domem. Prezentuje się pięknie dzięki roślinom oraz za sprawą wielkogabarytowych przeszkleń, na które nie każdy może sobie pozwolić. Istnieje jednak inna opcja – tani ogród zimowy. Nie musi być specjalnie zaprojektowaną całoroczną oranżerią. Jego rolę z powodzeniem może odgrywać np. przyścienna szklarnia lub wolnostojąca pergola. Zachęcamy do śledzenia naszych kolejnych wpisów. Będziemy w nich podpowiadać sprytne sposoby na ekonomiczne aranżacje wnętrz.