Styl skandynawski – charakterystyka
Zakochaliśmy się w stylu skandynawskim, który wykreowano w Szwecji, Danii oraz Norwegii. Kraje te słyną z surowego, pochmurnego klimatu, a jednocześnie wyjątkowego ciepła i przytulnej atmosfery panującej w domach. Być może dlatego styl skandynawski tak przypadł do gustu Polakom – wszak przez większość roku u nas także jest zimno i mamy ograniczony dostęp do światła słonecznego. Warto zatem zadbać o optyczne ocieplenie i rozświetlenie domów oraz mieszkań. W ten sposób można przyjemnie spędzać czas we wnętrzach niezależnie od panującej pory roku. Czym zatem dokładnie charakteryzuje się styl skandynawski?
Styl skandynawski czym się charakteryzuje?
Dwie główne cechy stylu skandynawskiego to minimalizm i prostota. Aranżując wnętrza w stylu skandynawskim, kierujemy się zasadą „mniej znaczy więcej”. Stawiamy na oszczędność w formie, wzorze i kolorze. W stylu skandynawskim szczególne znaczenie mają właśnie kolory. Przede wszystkim dominuje w nim biel, która rozjaśnia, a także optycznie powiększa pomieszczenia. Oprócz bieli we wnętrzach skandynawskich napotkać można także szarość, beż i brąz – one przeważają w przypadku umeblowania. Szersza paleta barw dotyczy natomiast dodatków. Mogą mieć dowolny kolor, jednak utrzymywane są w pastelowych, zgaszonych odcieniach. Oprócz minimalistycznej kolorystyki w stylu skandynawskim decydujemy się na umeblowanie o prostym, klasycznym designie. Świetnie w tej roli sprawdzają się meble z litego drewna w zestawieniu z metalowymi stelażami. Rezygnujemy ze zbędnych ozdobników, pozwalając wybrzmiewać naturalnym, drewnianym deseniom.
Pozostałe cechy stylu skandynawskiego
Jak wcześniej wspomniano, w stylu skandynawskim prym wiodą naturalne materiały. Oprócz drewna wyszczególnić można choćby bawełniane, lniane i wełniane tkaniny czy wiklinowe dodatki. Dla stylu skandynawskiego bardzo duże znaczenie ma poczucie komfortu. Z tego powodu we wnętrzach skandynawskich nie brakuje miękkich poduszek, ciepłych pledów i puchatych dywaników. Dobierając dodatki, należy jednak zachować pewną dozę oszczędności. Stawiamy na drobne akcenty, starając się utrzymać efekt przestronnego, czystego wnętrza. Zatem zamiast serii obrazków na ścianie lepiej wybrać pojedynczy plakat w minimalistycznej antyramie. Nie zapominajmy, skąd wywodzi się styl skandynawski także podczas planowania oświetlenia wnętrz. Ponieważ na północy Europy jest ciemno i pochmurnie, we wnętrzach duży nacisk kładzie się na różne źródła oświetlenia. Domy i mieszkania urządzane w stylu skandynawskim wypełniają lampy wiszące, stojące i małe lampki dekoracyjne na stolikach. Rozproszone, ciepłe światło od razu wprowadza przytulną atmosferę. Efekt ten można pogłębić, stawiając na naturalne źródła oświetlenia, takie jak kominek, świeczki oraz lampiony.