Ergonomia stanowiska pracy – organizacja stanowiska pracy zdalnej i nie tylko
Nie tak dawno mieliśmy okazję się przekonać, że wykonywanie obowiązków w domu zamiast w firmie nie jest wcale takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Dotychczas praca zdalna była przez wiele osób lekceważona i traktowana bardziej jako sposób na dorabianie, a nie utrzymywanie się. Dziś wiadomo, że może być pełnowymiarowym zajęciem, ale wymaga odpowiednich warunków. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu. Dowiesz się z niego więcej o ergonomii stanowiska przy komputerze. Serdecznie zachęcamy do lektury!
Na czym polega ergonomia stanowiska pracy?
Na początku wyjaśnijmy, na czym dokładnie polega organizowanie pracownikowi miejsca na realizację zadań. W dużym skrócie można powiedzieć, że ergonomia stanowiska pracy to dostosowywanie go do potrzeb danego człowieka. Może być rozumiane dosłownie jako m.in. wybór odpowiedniego fotela do siedzenia przy komputerze albo regulację siedziska, oparcia etc. Dzięki temu można skupiać się na zleceniu, a nie zmieniać co rusz pozycji czy kręcić się na krześle.
Umiejętne przygotowanie miejsca do pracy zdalnej (choć nie tylko) może odbywać się na dwa sposoby. Ergonomia stanowiska dla pracownika może być koncepcyjna albo korekcyjna. Zadaniem pierwszej będzie zaprojektowanie procesu realizacji zadania tak, aby był możliwie krótki (ergonomiczny). Z kolei druga polega na poprawie aktualnych warunków osoby zatrudnionej. Jeśli zostanie przeprowadzona poprawnie, pracownik nie będzie przybierał wymuszonej pozycji ciała. Nie będzie też się rozpraszał ani wykonywał niesymetrycznych ruchów – skupi się w pełni na swoich obowiązkach.
Organizacja stanowiska pracy zgodnie z zasadami ergonomii
Nierzadko przyłapujemy się na bujaniu w obłokach. To szczególnie uciążliwe podczas zdalnej realizacji projektów. Tracimy przez to czas, który można by wykorzystać w pożyteczniejszy sposób. Aby utrudnić sobie odchodzenie od zadania, warto usunąć z biurka niepotrzebne przedmioty. Organizacja stanowiska pracy zgodnie z zasadami ergonomii polega m.in. na pozbawieniu tego obszaru niekorzystnych bodźców. Jeśli ktoś lubi zapisywać ważne dane w tradycyjny sposób, może mieć pod ręką notes i długopis. Niemniej przy komputerze powinny się znajdować wyłącznie niezbędne przedmioty.
Nie wolno lekceważyć niewłaściwych warunków, ponieważ w krótkim czasie odnotowujemy ich skutki. Ergonomia pracy przy komputerze ułatwia przygotowanie stanowiska pracy zdalnej tak, aby uniknąć problemów ze wzrokiem, bólu pleców czy poważniejszych konsekwencji – w tym zmian zwyrodnieniowych. Dobra organizacja strefy, w której pracujemy, zminimalizuje ryzyko rozdrażnień, bólów głowy lub braku koncentracji.
Praca przy komputerze a kręgosłup
Współcześnie wielu ludzi uskarża się na dolegliwości bólowe pleców i kręgosłupa. Jest to wywołane spędzaniem zbyt wielu godzin przy komputerze. Bez względu na to, czy to element pracy zdalnej, czy grania w gry komputerowe, stanowisko powinno zapewniać użytkownikowi wygodę. Prócz tego warto co jakiś czas wstać i odejść od biurka, aby rozprostować kości. Nawet najwygodniejszy fotel nie zastąpi aktywności fizycznej. Ponadto należy dostarczać organizmowi świeże dawki powietrza i dotleniać go choćby kilkuminutowym spacerem do kuchni czy łazienki i z powrotem.
Jak już wiadomo, ergonomiczne stanowisko podczas pracy zdalnej to takie, które ułatwia realizację obowiązków. Fotel do siedzenia przy komputerze powinien być wygodny, aby pracownik nie odczuwał bólu kręgosłupa. Nie bez znaczenia jest również prawidłowe oświetlenie – nie może być zbyt słabe, bo męczy wtedy wzrok. Kolejny istotny aspekt to wykorzystywany sprzęt. Nie każdy może sobie pozwolić na zakup nowego urządzenia, ale warto przemyśleć zamówienie dodatków. Długie korzystanie z laptopa nie służy ani kręgosłupowi, ani rękom. Rozsądnym pomysłem będzie kupno klawiatury albo myszy.
Dlaczego ergonomia w pracy zdalnej jest ważna?
Niezależnie od tego, co robimy, przygotowanie strefy do wykonywania obowiązków ma duże znaczenie. Jeśli pracownik nie będzie mieć odpowiednio dostosowanego miejsca, nie skoncentruje się na swoim zadaniu. Nie będzie efektywny, może się mylić i pracować dłużej niż to konieczne. Jak widać, ergonomia w pracy zdalnej nie różni się specjalnie od tej w pracy stacjonarnej. Zapraszamy do czytania naszych kolejnych wpisów. Można się z nich dowiedzieć więcej na temat organizacji stanowiska przy komputerze, a także wielu innych rzeczy.
Projektowanie wnętrz Katowice – zapraszamy na konsultacje