Co zamiast płytek w kuchni na podłogę?
Płytki ceramiczne są najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym na podłogach w kuchni. Nic dziwnego – są dosyć trwałe i łatwe w czyszczeniu, a mnogość wzorów i kolorów jest w stanie sprostać nawet najbardziej wybrednym gustom. Mają jednak również wady, stąd też wiele osób zastanawia się nad alternatywnymi sposobami na wykończenie podłóg kuchennych, równie praktycznymi i funkcjonalnymi, jednak niepozbawionymi przytulności i dobrego smaku. Poniżej znajdziesz najciekawsze propozycje, które warto rozważyć, aranżując kuchenne cztery kąty.
Ciepło ogniska domowego – podłoga drewniana w kuchni
Podłoga drewniana do kuchni? Ten pomysł może wydawać się nieco kontrowersyjny, bowiem drewno znane jest jako materiał, nie tyle trudny w użytkowaniu, ile wymagający troskliwej pielęgnacji. Szczególnie w kontakcie z wodą, tłuszczem czy resztkami jedzenia, które mogą pozostawić trwałe, nieestetyczne ślady. Na szczęście współczesne podłogi z drewna posiadają odpowiednie zabezpieczenia, które utrudniają odkształcenia, powstałe na skutek działania wilgoci. Jednak nie tylko impregnacja decyduje o wartości drewnianej podłogi – równie istotny jest wybór odpowiednio trwałego materiału. Najbardziej solidne są twarde gatunki drewna, takie jak dąb, buk czy jesion oraz mniej popularne egzotyczne odmiany, czyli jatoba, teak i merbau. Wszystkie są długowieczne – pięknie się starzeją, a drobne niedoskonałości czy uszkodzenia tylko dodają im uroku. Dzięki temu uznawane są za uniwersalne rozwiązanie, które nigdy nie wychodzi z mody. A tego oczekujemy, projektując przytulne, użyteczne wnętrze.
Nieznane oblicze znanego materiału, czyli panele winylowe w kuchni
Jeżeli poszukujesz tańszego i trwalszego, lecz równie eleganckiego wykończenia podłogi kuchennej, wybierz jedno z najpopularniejszych rozwiązań ostatnich lat, czyli panele winylowe. Z wyglądu przypominają panele podłogowe drewniane, ale są pozbawione ich wad, czyli braku odporności na bezpośredni kontakt z wodą i różnymi kuchennymi nieczystościami. Panele winylowe w kuchni tworzą gładką powierzchnię, łatwą w codziennej pielęgnacji i zachowaniu czystości. Szeroki wybór produktów na półkach sklepowych pozwala dopasować nową podłogę do pozostałego wyposażenia – należy jednak unikać najtańszych rozwiązań, które mogą szybko stracić swój urok, strasząc plastikowym wyglądem i brzydkimi wytarciami, których nie sposób będzie się pozbyć bez wymiany całej podłogi.
Podłoga z żywicy – z budownictwa przemysłowego do przestrzeni domowych
Na zakończenie prezentujemy nietypowe rozwiązanie, jakim jest podłoga z żywicy w kuchni. Znana z budownictwa przemysłowego, posadzka żywiczna wkroczyła z impetem do strefy kuchennej. I odnalazła się tam całkiem dobrze. Największą zaletą tego tworzywa jest gładka powierzchnia, odporna na wysokie temperatury, ścieranie i zarysowania. Prawidłowo wykonana posadzka jest przyjemna i ciepła w dotyku, co dodatkowo wzmaga wrażenie przytulności, co zachęca do częstego przebywania w przestrzeni kuchennej. I to niekoniecznie w trakcie gotowania.
Wybór posadzki do kuchni nie jest łatwym zadaniem, a pojawiające się coraz to nowe rozwiązania mogą tylko utrudnić podjęcie decyzji. Dlatego zachęcamy do kontaktu z profesjonalnym dekoratorem wnętrz, który nie tylko doradzi w wyborze najodpowiedniejszych materiałów, ale również rozwieje wszelkie wątpliwości związane z aranżacją kuchni i pomoże w dotarciu do doświadczonych, profesjonalnych ekip remontowych, które najbardziej niepozorną przestrzeń zamienią w kulinarne królestwo.